Chybí vám lidi ve výrobě?

Nízká nezaměstnanost vede k tomu, že uchazeči si mohou na současném trhu pracovní uplatnění vybírat. To ale také vede k nízkému zájmu o některé profese. Které podniky trpí nedostatkem zaměstnanců a má situace řešení?

Klesající nezaměstnanost a nedostatek pracovníků

Nezaměstnanost strmě klesá a situace se negativně podepisuje na rozvoji tuzemské ekonomiky. Brzdí se tak i růst samotných firem, jimž chybí uchazeči na celou řadu pozic. Situace odrazuje i některé investory. Kde scházejí zaměstnanci? Jak potvrzují analytici, jedná se většinou o nízko kvalifikované posty, na které není potřeba maturita.

Na špici poptávaných profesí stojí stavební a montážní dělníci, chybí uklízečky, řidiči kamionů, ale také skladníci nebo svářeči. Zájem je i o zedníky. Jedná se o profese nejen málo kvalifikované, ale ve většině případů také málo placené. Nesporným benefitem současného stavu z hlediska zájemců o práci je totiž jednoznačně to, že si mohou říkat o vyšší platy.

Celý stav se tak mění v hlubší systémový problém, zájem totiž není o dotčená pracovní místa mezi Čechy a ani mezi ostatními uchazeči ze zemí EU. Firmy se jej snaží řešit dovozem pracovních sil z dalších států, primárně z východu. Vláda se v tomto směru pokouší vyjít vstříc a nábor pracovníků zjednodušovat.

Vládní programy pro nábor cizinců

Napomohly tomu hlavně programy Pilotní projekt Ukrajina a na něj navazující projekt Režim Ukrajina. Oba měly za úkol usnadnit podávání žádosti o zaměstnaneckou kartu, respektive také o kartu modrou. To jsou nutná povolení, která uchazeč z tzv. třetí země v tuzemsku potřebuje. Obě karty v sobě spojují povolení k pobytu a pracovní povolení pro cizince.

Zaměstnanecká karta se pracovníkovi vydá na dva roky. Po tuto dobu se stává oficiálním kmenovým zaměstnancem dané firmy. I když se tedy nejedná o trvale funkční řešení, staly se tyto programy pro řadu firem neocenitelnou pomocí v krizové situaci.

V roce 2018 se po dvou letech od spuštění prvního projektu jednoznačně potvrdily pozitivní zkušenosti s ukrajinskými pracovníky. V roce 2018 tak padlo rozhodnutí oficiálně odstartovat další podobný program.

Byl nazván Režim ostatní státy a zaměřil se na státy Mongolsko a Filipíny. Vláda tak reflektovala značně vysoký zájem obou stran – jak tuzemských zaměstnavatelů po uchazečích z těchto zemí, tak zahraničních zájemců o práci. O Mongolce je zájem hlavně v masokombinátech, jedná se o národ, který je takovéto činnosti tradičně zvyklý.

Dopad současného stavu na firmy

Pro firmy se jedná o řešení, které s sebou přináší dodatečné náklady a nese s sebou i administrativní a časovou zátěž. Často je ale jediné možné, pakliže firma nechce přerušit výrobu. Proto se řada z nich obrací na pracovní agentury, které jsou schopny část nezbytné agendy převzít.

Jednou z nich je agentura IRS Czech, která je na trhu již řadu let. Pomůže vám s náborem zaměstnanců z Ukrajiny, Mongolska, Srbska nebo Filipín přímo v dané zemi. V každé z nich má vlastní náborové centrum, takže si své pracovníky můžete opravdu pečlivě vybrat.

Samozřejmě pomůže i s vyřízením potřebných pracovních povolení v rámci daných režimů, tak aby vše proběhlo, co nejrychleji. Více na www.irsczech.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *