Podle čeho vybírat elektroskútr?

Elektrický skútr zastupuje ekologický a ekonomický způsob dopravy. Je vhodný do města i na výlety. Podle čeho byste si měli vybrat ten svůj?

Dojezd

Dojezd závisí na vašich požadavcích. Průměrná hodnota se pohybuje kolem 40 až 60 km, což je na cestování po městě nebo na kratší trasy do práce zcela dostačující. U některých modelů se s dojezdem dostanete až na 120 km, což je už optimální i na další výlet.

Pokud si ale přejete dojezd prodloužit, jednoznačně využijete stroj se slotem na náhradní baterii. Tu jen vyměníte a dojezd tak hned zdvojnásobíte.

Rychlost

Elektrický skútr obvykle nebývá vyloženým „trhačem asfaltu“ a jeho rychlost je o něco nižší než u skútrů klasických, pohybuje se v rozmezí 25 až 45 km/h. V rámci rychlostních limitů ve městě to jednoznačně není žádná překážka.

Rychlost řešte také z pohledu toho, zda máte na svůj stroj řidičské oprávnění. Pokud je rychlost omezena nejvýše na 25 km/h a zároveň skútr splní další parametry v podobě limitovaného výkonu motoru a přítomnosti cyklo pedálů, řidičský průkaz nutný není.

Baterie

Běžně se elektrické skútry osazují prakticky dvěma druhy baterií. Olověné gelové baterie jsou už starší typ. Povětšinou se proto u moderních skútrů setkáte s lithium-iontovými akumulátory, které jsou lehké a lze je vyjmout. Navíc je nemusíte po každé jízdě dobíjet.

Kapacita akumulátoru přímo ovlivní samozřejmě dojezd, ale i dobu potřebnou k nabití vašeho skútru. V průměru se tak pohybuje na 12 až 20 Ah. Přibližně proto počítejte pro nabíjení s cca 5 hodinami. Existují i akumulátory s vyšší kapacitou, které se ale nabíjejí déle, až 7 hodin.

Nosnost

Důležitá je nosnost především z pohledu toho, jak „nalehko“ budete jezdit. Pokud s sebou na výlet plánujete vozit více zavazadel, nosnost elektroskútru by tomu měla odpovídat.

Zkontrolujte si nosnost i tehdy, pakliže s sebou na cesty hodláte brát spolujezdce. U modelu pro dva nezapomeňte ověřit, zda má sedačku pro druhého jezdce. Spolujezdce je však dobré i tak brát jen na kratší vzdálenosti, abychom stroj nadměrně nepřetěžovali.

V průměru mají elektrické skútry nosnost 120 až 150 kg. Kvalitnější modely nabídnou až 180 kg. Hmotnost samotného stroje činí 60 až 80 kg.

Výkon motoru

Výkonnost skútru lze zhruba rozdělit do tří kategorií. Do 250 W se jedná o základní modely, na které nepotřebujete řidičský průkaz. Okolo 1 500 až 2000 W jde o pomyslný zlatý střed, který je už vhodný pro každodenní cestování.

Výkonností 3 000 W a více se pyšní skútry pro náročné. Ty už jsou schopné jezdit i rychlostí 100 km/h a vyrovnají se tak skútrům se spalovacím motorem.

Brzdy

Bezpečná jízda na skútru se určitě neobejde bez brzd. A platí to jednoznačně i pro elektroskútry. Prakticky v současných modelech máme tři typy brzd.

Brzdy bubnové se vyznačují nízkou účinností, ale výhoda tkví v minimální údržbě. Diskové brzdy jsou dostatečně účinné a současně vyžadují minimální údržbu. Hydraulické kotoučové brzy lze pro vysokou účinnost doporučit hlavně pro silnější stroje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *