Jak třídit dokumenty

  1. Pořiďte šanony

    Nejjednodušší způsob, jak udržovat vaše dokumenty přehledně a v pořádku, je pořídit si šanony nebo desky. A nejlépe několik. Rozdělte si jednotlivé doklady do více šanonů, které můžete rozlišit bud barvou, nebo popisky. Můžete tak mít jeden šanon na výpisy z účtu, další na pracovní smlouvy a výplatní pásky, další třeba na pojistné smlouvy. Dokumenty do nich pečlivě rovnejte, vždy když máte v ruce nový doklad, zařaďte ho do správného šanonu. I uvnitř šanonu můžete udržovat přehledný pořádek pomocí barevných rozdělovačů nebo popisků, můžete si tak od sebe oddělovat například jednotlivé roky. Šanony zakoupíte v každém papírnictví, v obchodech s kancelářskými potřebami, nebo na internetu. V dnešní době už existuje nepřeberné množství designů, takže si můžete vybrat takové, které budou vypadat dobře i na polici v obýváku, nebo mezi knihami v knihovně.

  2. Skartujte nepotřebné

    Máte doma řadu papírů a dokumentů, které už nikdy nepoužijete, a akorát vám zabírají místo? Skartujte je. Nebudou se vám alespoň plést mezi důležité dokumenty a ušetříte místo. Pro skartování běžných dokumentů vám dobře poslouží domácí skartovačka, kterou seženete za rozumné peníze v dobře vybavených papírnictvích, na internetu nebo i v nejrůznějších marketech a obchodech centrech.

  3. Elektronické třídění

    Jelikož žijeme v době výpočetní techniky, můžete vaše dokumenty archivovat i v elektronické podobě ve vašem počítači. Dnes už vám řada dokladů a dokumentů přijde v elektronické formě, jako například výpis z banky, od telefonního operátora nebo i třeba výplatní pásky. Na výběr pak máte dvě možnosti. Bud si je můžete uložit do počítače do různých složek – v tom případě ale nezapomínejte na zálohy a alespoň jednou za čas si vaši dokumentaci vypalte na CD nebo je ukládejte ještě například na flash disk. Další možnost pak představují online organizéry dostupné na internetu. Pomocí různých online programů si můžete vytvořit váš účet na některém z nich a archivovat vaše dokumenty online. Výhodou tohoto způsobu je, že je máte k dispozici kdykoli a odkudkoliv, kde se můžete připojit na internet.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *