Jak si vybrat tablet

 1. K čemu slouží

  V první řadě je potřeba si uvědomit, k jakým účelům budete tablet nejčastěji používat. Potřebujete-li tablet jako přenosnou kancelář k vyřizování emailů nebo k psaní poznámek, bude vám stačit menší tablet, ale s větší výdrží. Chcete-li tablet pro hraní her nebo sledování filmů, pak oceníte větší displej, velkou interní paměť a kvalitní grafický výkon. Pro surfování na internetu vám pak postačí menší displej, větší výdrž a budete potřebovat 3G.

 2. Malý nebo velký

  V nabídce naleznete nejrůznější velikost tabletů, přičemž nejběžněji vyhledávanými jsou ty s úhlopříčkou od sedmi do deseti palců. Menší, sedmipalcový displej oceníte především tehdy, chcete-li s tabletem cestovat. Je dostatečně velký na to, abyste na něm mohli bez problémů číst či psát, ale zároveň dost lehký na to, aby vás neobtěžoval při přenášení a cestování. Větší, desetipalcové tablety už jsou podstatně těžší, takže například v kabelce či batohu už by byly docela znát, a proto jsou vhodné spíše pro domácí použití, například jako náhrada počítače či notebooku. Na desetipalcovém displeji už bez problémů shlédnete film, nebo můžete vesele surfovat na internetu.

 3. Kolik jader

  Při výběru tabletu by pro vás měl být rozhodující i počet jader procesoru. Procesory s jedním jádrem uspokojí jen nenáročné uživatele, kteří chtějí sem tam kouknout na internet, občas shlédnout nějaké video, případně si zahrát nenáročnou hru. Pro běžné používání, surfování po internetu, hraní her a práci s několika aplikacemi najednou je pro vás vhodný dvoujádrový procesor, který se postará o dobrou funkčnost bez prodlev. Patříte-li mezi náročné uživatele a chcete váš tablet používat především pro hraní náročných her, pak zvolte čtyřjádrový procesor.

 4. Paměť jako slon

  Myslete také na to, že do tabletu budete ukládat určitá data, proto se soustřeďte i na velikost interní paměti. Pro standardní používání volte alespoň 16GB nebo 32GB. Chcete-li tablet pouze pro surfování na internetu, postačí vám i 4GB. Většina tabletů pak umožňuje rozšířit paměť díky paměťovým kartám. Co se týká operační paměti, pak byste neměli vybírat pod 512MB, standardem je 1024MB.

 5. Operační systém

  Dalším faktorem pro výběr tabletu je operační systém. Na trhu naleznete tablety se třemi operačními systémy – Android, iOS a Windows. Systém Windows je u tabletů nejnovější, a proto má zatím nejmenší výběr aplikací. iOS od společnosti Apple a Android od Google jsou pak uživatelsky přístupné systémy, které přináší řadu aplikací a lze jen těžko říci, který je lepší.

 6. Výdrž baterie

  Standardně jsou tablety, co se výdrže baterie týká, lepší, než notebooky. Potřebujete-li, aby tablet vydržel fungovat opravdu dlouho, pak si vyberte takový, který má přídavnou dokovací stanici, jež dokáže prodloužit životnost tabletu na jedno nabití až na 15 hodin.

 7. Další faktory

  Další roli při výběru tabletu může hrát například kvalita fotoaparátu, přítomnost jedné nebo dvou kamer, zda je ve výbavě HDMI pro připojení k televizi, zda budete potřebovat k jeho ovládání dotykové pero, zda má port pro USB, nebo zda se s ním připojíte k internetu pomocí Wi-Fi. Čím více funkcí tablet má a čím je výkonnější, tím vyšší bude jeho cena. Takže pak už záleží na vás, kolik chcete do tabletu investovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *