Jak působí barvy na psychiku

 1. Žlutá

  Žlutá je barva slunce, světla a optimismu, povzbuzuje, osvobozuje, přináší uvolnění, pocit souladu, harmonie, působí vesele a otevřeně. Má největší vliv na dýchací ústrojí, zvyšuje krevní tlak, má blahodárný vliv na nervový systém. Hodí se do pracovny, jídelny i dětského pokoje.

 2. Oranžová

  Oranžová barva je zářící, lesklá, vyvolává pocit radosti, je spojena s představou slunce, tepla, bohatství. Zlepšuje náladu, pomáhá při léčbě depresí. Povzbuzuje chuť k jídlu, činnost srdce, urychluje trávení. Hodí se do malých tmavých místností orientovaných na sever.

 3. Zelená

  Zelená barva působí přirozeně, uklidňujícím dojmem, je to barva jistoty, rovnováhy a spokojenosti. Zelená je barva zdraví, léčí nervové problémy, tiší migrény, je vhodná při syndromu vyhoření. Snižuje krevní tlak. Je vhodná do koupelny nebo ložnice.

 4. Modrá

  Modrá barva působí přívětivě, vyvolává představu oblohy a vzduchu, ticha a touhy, symbolizuje moudrost, inteligenci, nekonečno, duchovní svět a mystiku. Uklidňuje srdeční puls, povzbuzuje k duševní práci, pomáhá při soustředění. Hodí se do pracovny nebo kuchyně.

 5. Červená

  Červená je barva energická, silná, mocná, spojená s představami ohně, krve, nebezpečí, lásky. Zvyšuje svalový tonus, krevní tlak a zrychluje puls. Stimuluje k aktivitě. Nepoužívejte do ložnice.

 6. Fialová

  Fialová barva působí tajemně, melancholicky, rozpolceně, slabošsky, je to barva magie, melancholie, opojení. Měla by se používat pouze minimálně, ideálně v kombinaci se žlutou.

 7. Hnědá

  Hnědá barva je střízlivá, mlčenlivá, vážná, realistická, spojená s představou jistoty, tradice, zdrženlivosti. Jelikož se jedná o přirozenou barvu, měla by být ve všech místnostech v kombinaci s dalšími barvami.

 8. Šedá

  Šedá barva je netečná, smutná, spojená s představou chudoby a pokory. Nepoužívejte ji na velkých plochách, může vyvolat pocit beznaděje. V kombinaci s ostatními barvami ji můžete použít kdekoliv.

 9. Bílá

  Bílá barva je barva jasu, je neurčitá, nejistá, spojená s představou nevinnosti a čistoty. Je výrazem božství, dokonalosti a hrdosti. Zvětšuje a odlehčuje prostor, proto se hodí především do malých místností, jako je kuchyně nebo koupelna.

 10. Černá

  Černá barva je barvou smutku, vzdorného protestu, zlého tajemství, nicoty, smrti. Nepoužívejte ji na velkých plochách, vyvolává deprese. Ideální pro kombinaci s živými barvami, jako je červená nebo oranžová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *