Jak chovat leguána

 1. Příprava terária

  Jelikož leguán může dosáhnout délky až dvou metrů, budete potřebovat velké terárium, které je potřeba uzpůsobit jak k lezení, tak odpočinku. Leguán potřebuje dostatek prostoru k otáčení a k pohybu, do terária mu dejte dostatek větví, po kterých bude moci šplhat a zároveň na nich bude odpočívat. Jako podklad terária nikdy nepoužívejte písek, kamínky nebo dřevěné štěpky, protože by je leguán mohl spolknout, ale linoleum, dlaždice nebo případně koberec.

 2. Dostatečné osvětlení

  Pro správný chov leguána zeleného je nezbytně nutné také správné osvětlení. Leguán potřebuje plnospektrální osvětlení, které mu nahradí sluneční záření a díky němu se mu bude v těle tvořit vitamín D, který je nezbytně nutný pro jeho život. Nebude-li mít leguán dostatek UVB záření, nebude mít v těle dostatek vápníku a propukne u něj nemoc nazývaná jako metabolické onemocnění kostí.Leguán je denní tvor a světlo potřebuje alespoň 10 až 12 hodin denně, na noc je však světlo nutné vypínat. Z tohoto důvodu je dobré pořídit si k teráriu časovač a nastavit leguánovi denní a noční režim.

 3. Důkladné vytápění

  Aby byl leguán zdravý a mohl bez problémů trávit, potřebujete dostatečnou teplotu v teráriu. Jelikož si zvládne teplotu regulovat, je třeba, aby měl v teráriu teplá a chladnější místa. Přímo pod zářivku je tak dobré mu umístit poličku nebo větev, kde se bude moci ohřívat – je ale nutné zabezpečit ji tak, aby se nespálil. Teplá místa mají mít 35 až 37,7°C a chladnější 26,6 až 29,4°C. V noci se pak doporučuje teplota mezi 21,1 až 23,8°C.

 4. Správná strava

  Leguán zelený je býložravec, v žádném případě jej nekrmte masem, vejci a jinými živočišnými produkty. Leguán není schopen strávit živočišné bílkoviny a jejich vyšší procento v těle leguána může způsobit selhání trávicího systému a následnou smrt. Pro leguána je tak tedy nejvhodnější zelený listový salát, pampeliška (listy i květy), tuřín, mrkev, petržel, okurka, pórek, listy kedlubny, zelené fazole, cuketa, kapusta, hrášek, celer atd. Z ovoce pak mango, papaya, jablka, meloun nebo ostružiny.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *