Jak zachránit data, když pevný disk přestane poslouchat?

Máte pocit, že váš počítač nefunguje tak, jak by měl? Systém často bezdůvodně provádí restart, z útrob „bedny“ se ozývají prapodivné zvuky, některé dokumenty nelze otevřít, zkopírovat nebo smazat, fotografie obsahují chyby… Co s tím? V prvé řadě nepropadejte panice a v řadě druhé počítač okamžitě vypněte.

Nechcete-li riskovat, že přijdete o data, okamžitě se obraťte na specialisty. Profesionálové ze servisního centra ABAXservis notebooků Liberec / Ústí nad Labem nám prozradili, jak předejít nejhoršímu.

Co rozhodně nedělat?

Pokud jste zaznamenali některý z výše uvedených problémů, váš disk je pravděpodobně poškozen. Odborníci doporučují, abyste při zjištění, že došlo ke ztrátě či poškození dat, nikdy nevypínali systém běžným způsobem (přes tlačítko start). Jednoduše ho vypněte ze sítě a až dojde k odpojení od napájení (jedná-li se o notebook) zavřete víko displeje. Jede-li notebook na baterii, vypněte ho tak, že ji vyndáte. Předejdete tomu, aby systém uložil rozpracované soubory, což by pozdější obnovu dat zkomplikovalo.

Nemáte-li s obnovou dat zkušenosti, nepouštějte se do opravy svépomocí. Nespouštějte žádný software pro manipulaci s diskem (např. ScanDisk, Partition Magic apod.), a zbytečně neexperimentujte. Internet je plný „zaručených“ postupů na obnovu dat, ale většina je naprosto neefektivní.

Obnova dat v servisu zvyšuje šanci na šťastný konec

Obnova dat pod taktovkou specializovaného servisního místa jako je servis notebooků Ústí nad Labem / Liberec, je mnohem bezpečnější než jakékoliv snahy o obnovu svépomocí. Rozsah a kvalita obnovení samozřejmě závisí na míře poškození disku, stupni zachování původních souborů a dalších aspektech. Přesto technici většině zoufalých zákazníků pomohou.

Doporučení na závěr zní – důležité soubory vždy zálohujte. V případě poškození disku tak ušetříte spoustu peněz, času a nervů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *