Jak tapetovat | Hautu.cz
Hautu.cz (Hautu.cz)

Jak tapetovat

02. března 2014 ·  · v rubrice Dům, byt a zahrada

Papírové tapety se opět vrací do českých domácností. Změnily se k nepoznání – mají jinou povrchovou úpravu, dají se snáze lepit a déle vydrží. Z procesu tapetování si nemusíte dělat těžkou hlavu. Budete-li postupovat podle našeho návodu, jistě to bez problémů zvládnete.

Budete potřebovat
 • tapeta
 • lepidlo
 • štětka (schopná rovnoměrně roztírat lepidlo na tapetách)
 • nůž nebo nůžky
 • metr
 • olovnice
 • kartáč
 • špachtle
 • tužka
 1. Správná koupě tapety

  Sledujte pozorně informace, které jsou uvedeny na zvláštní tabulce na každé roli tapety.

  Voděodolnost

  Asi nejdůležitější vlastnost papírové tapety. Pokud výrobek není voděodolný, nebudeme jej vybírat pro dekoraci stěn kuchyně nebo koupelny.

  Výrobní číslo

  Dejte pozor na to, aby všechny role, které kupujete, měly stejné výrobní číslo. Pak by se totiž mohlo stát, že doma zjistíte, že jedna tapeta má nepatrně odlišný vzor.

  Množství

  Kupte alespoň o dvacet pět procent více materiálu, než je potřeba. Je nutné mít rezervu pro opravy.

 2. Vyklizení nábytku

  Veškerý nábytek a zařízení přesuňte ven z místnosti. Především u stěn nesmí zůstat vůbec nic.

 3. Odstranění starého dekoru

  Pokud je na vaší stěně stará tapeta, tak je nutno stávající dekor odstranit. Nejlépe to uděláte tzv. “odstraňovačem tapet”, jenž se prodává v hobby marketech a který pronikne skrz původní tapetu a rozleptá zaschlé lepidlo. Po čase pak papír jednoduše sundáte ze stěny.

 4. Označování míst na stěně

  Před lepením nového papíru je vhodné, abyste si poznačili místa na stěně. Pro to je ideální stará dobrá tužka. Fix nebo propiska jsou sice lépe vidět, ale nakreslená čára se pak může spojit s lepidlem a potom prosvítá na druhou stranu tapety.

 5. Stříhání

  Nůžkama nebo nožem stříhejte pruhy tapety. Ty by měly mít na délku tolik, kolik je výška místnosti, plus pět centimetrů nahoře i dole pro zarovnání.

 6. Nanášení lepidla

  Na každý nastříhaný pás nanášejte pokud možno rovnoměrně tapetovací štětkou lepidlo. Lepidlo nechte schnout deset minut a pak teprve můžete přikládat tapetu ke stěně.

 7. Lepení nových tapet

  První pruhy lepte od okna a postupujte směrem ke dveřím. Dokonalou kolmost kontrolujte používáním olovnice. Kartáčem vyhlazujte vzduchové bublinky na každém čerstvě nalepeném pruhu papíru.

 8. Schnutí

  Máte-li hotovo, vyčkejte alespoň 24 hodin, aby si nová dekorace „sedla“. Poté teprve vraťte nábytek na původní místo. Místnost v novém tapetovém kabátě je připravena ke znovuzabydlení.

TipPři sundávání starých tapet ze stěny lze využít i levnějšího řešení, než je zmíněný odstraňovač tapety. Namočte štětku v kbelíku s horkou vodou a staré tapety jí rozmočte. Nevýhodou je, že všechen papír poté tak snadno ze stěny nestrhnete. Malé kousky, které zůstanou na stěně neodbytně viset, bude nutné seškrábat špachtlí.
UpozorněníPracujte v místnosti, která je dobře větraná.
UpozorněníPřed tapetováním vypněte elektrický proud. Lepidlo je totiž vodivé.
UpozorněníBuďte opatrní v problematických místech, jako jsou například zásuvky nebo okna. V okenních výklencích doporučujeme nechat tapetu přečnívat a pak ji přesně odřezat. Stropy dělejte ve spolupráci s pomocníkem, jenž bude držet jeden konec tapety, zatímco vy opatrně přilepíte druhý konec.
Mohlo by vás také zajímat
Komentáře

 
© 2013-2018 www.Hautu.cz • kontakt info[a]hautu.cz