Jak tapetovat

 1. Správná koupě tapety

  Sledujte pozorně informace, které jsou uvedeny na zvláštní tabulce na každé roli tapety.

  Voděodolnost

  Asi nejdůležitější vlastnost papírové tapety. Pokud výrobek není voděodolný, nebudeme jej vybírat pro dekoraci stěn kuchyně nebo koupelny.

  Výrobní číslo

  Dejte pozor na to, aby všechny role, které kupujete, měly stejné výrobní číslo. Pak by se totiž mohlo stát, že doma zjistíte, že jedna tapeta má nepatrně odlišný vzor.

  Množství

  Kupte alespoň o dvacet pět procent více materiálu, než je potřeba. Je nutné mít rezervu pro opravy.

 2. Vyklizení nábytku

  Veškerý nábytek a zařízení přesuňte ven z místnosti. Především u stěn nesmí zůstat vůbec nic.

 3. Odstranění starého dekoru

  Pokud je na vaší stěně stará tapeta, tak je nutno stávající dekor odstranit. Nejlépe to uděláte tzv. „odstraňovačem tapet“, jenž se prodává v hobby marketech a který pronikne skrz původní tapetu a rozleptá zaschlé lepidlo. Po čase pak papír jednoduše sundáte ze stěny.

 4. Označování míst na stěně

  Před lepením nového papíru je vhodné, abyste si poznačili místa na stěně. Pro to je ideální stará dobrá tužka. Fix nebo propiska jsou sice lépe vidět, ale nakreslená čára se pak může spojit s lepidlem a potom prosvítá na druhou stranu tapety.

 5. Stříhání

  Nůžkama nebo nožem stříhejte pruhy tapety. Ty by měly mít na délku tolik, kolik je výška místnosti, plus pět centimetrů nahoře i dole pro zarovnání.

 6. Nanášení lepidla

  Na každý nastříhaný pás nanášejte pokud možno rovnoměrně tapetovací štětkou lepidlo. Lepidlo nechte schnout deset minut a pak teprve můžete přikládat tapetu ke stěně.

 7. Lepení nových tapet

  První pruhy lepte od okna a postupujte směrem ke dveřím. Dokonalou kolmost kontrolujte používáním olovnice. Kartáčem vyhlazujte vzduchové bublinky na každém čerstvě nalepeném pruhu papíru.

 8. Schnutí

  Máte-li hotovo, vyčkejte alespoň 24 hodin, aby si nová dekorace „sedla“. Poté teprve vraťte nábytek na původní místo. Místnost v novém tapetovém kabátě je připravena ke znovuzabydlení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *