Jak se starat o drahé hodinky

Koupě kvalitních hodinek určitě není každodenní záležitostí. Pokud se rozhodneme pro značkové hodinky, které nestojí pár korun, zřejmě nás bude zajímat, jakou na ně máme garanci a na co všechno je třeba si dát pozor, abychom z nich měli co nejdéle radost. Víte, co snesou kvalitní hodinky a jaké používání jim škodí?

Módní hodinky světových značek jsou sice cenově výše, výrobce ručí i za jejich kvalitu, to ovšem neznamená, že jsou automaticky nezničitelné. U hodinek se můžeme setkat i s materiály, jako je titan, nebo safír, pokud jde o sklíčko. V obou případech jde o materiály, které si neodřete při první příležitosti. U hodinek však nejde jen o toto. Velký pozor je třeba si dát například na vodotěsnost, ztrátu dílků, vyhýbat se zásahům do hodinek ve vlastní režii.

Ať už jsou tedy vaše hodinky z titanu nebo z chirurgické oceli, tady je pár rad, jak se o ně starat a na co si dát pozor.

IMG_1969

Nikdy se nepokoušejte zasahovat do hodinek sami. Ani v případě, že jde „jen“ o výměnu baterky. Zdá se vám, že je to banalita, kterou zvládnete, ale opak je pravdou. Hodinky mohou být komplikovanější než si myslíte, mohou mít různé typy zadních víček, ale i baterky, které není jednoduché sehnat. Jakýkoliv servis proto svěřte do rukou odborníka! V případě, že jde o závadu, na kterou jste neměli žádný vliv, je třeba hodinky reklamovat u vašeho prodejce, který je ze zákona povinen poskytnout minimálně dvouletou záruku na každé zboží.

Hodinky ošetřujte velmi opatrně a v souladu s doporučeními! Dávejte si pozor na používání parfémů, chemikálií, pokud hodinky čistíte, tak nejlépe jen suchým bavlněným hadříkem. Neriskujte používání různých čistících prostředků, zejména pokud jde o hodinky s povrchovou úpravou – pozlacené! Prodejce vám neuzná reklamaci, protože pozlacení sjede dolů z hodinek dolů a z takto ošuntělých hodinek už více nebudete mít radost.

S koženými řemínky se nikdy nekoupejte! Kůže popraská nebo se rozlepí. Dávejte si pozor i na to, jakou vodotěsnost vaše hodinky mají. Věděli jste, že označení „water resistant“ bez jakékoliv další značky neznamená, že vydrží tlak vody? Právě naopak, jde o nejnižší možný stupeň vodotěsnosti, kdy je opravdu třeba při každém kontaktu s vodou hodinky sejmout z ruky. Vyšší stupně vodotěsnosti jsou pak označovány jako 3 bar, 5 bar, 10 bar nebo 20 bar (zde již mluvíme o hodinkách vhodných i na potápění).

Jak již bylo naznačeno v předešlém bodě, hodinky si kupujete nebo dostáváte pro radost, ale také k tomu, aby plnily jistou funkci. Jejich používání vždy přizpůsobte jejich možnostem a určení. Zjistěte si, co vše spadá do reklamace ještě předtím, než je začnete používat, abyste následně nezůstali zklamáni, že vám prodejce hodinky nevyreklamuje, protože jste je nesprávně používali. Dodržování všech doporučení v manuálech pomáhá předcházet poškození, abyste se z hodinek mohli dlouho těšit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *